Większości herbat przypisuje się właściwości, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Nie każda odmiana suszu może jednak poszczycić się przydomkiem „naturalnego antybiotyku”. Taką szczytną chwałą cieszy się herbata z pokrzywy, która już od starożytności stosowana była jako lek na wszelkiego rodzaju dolegliwości i schorzenia.

Napar z pokrzywy jest źródłem wielu ważnych dla ludzkiego organizmu witamin i minerałów. W takim napoju możemy znaleźć witaminę A oraz szereg witamin z grupy B. Jak w większości herbat, można znaleźć w niej dużo przeciwutleniaczy, ale także żelazo, magnez oraz fosfor.

Ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego, może być doskonałym napojem dla kobiet w ciąży. Regularne spożywanie naparu z pokrzywy doskonale pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Ze względu na swoją bogatą zawartość, świetnie wspomaga również proces gojenia ran oraz walkę z cukrzycą.

Dzięki dużej ilości żelaza w naparze, często wykorzystywana jest podczas leczenia anemii. Jest doskonałym narzędziem w walce ze stresem, zaburzeniami endokrynologicznymi i zapaleniem stawów. Wysoko ceni się również zbawienny wpływ pokrzywy na włosy oraz paznokcie.